İntaniye Servisi
10 Ocak 2022

Mehmet Alper KILINÇ

İNTANİYE SERVİSİ SORUMLU HEMŞİRESİ

Enfeksiyon Hastalıkları diğer adıyla İntaniye bölümü genel olarak bakteri , virüs , parazit ve mantar olarak sınıflandırılan mikroorganizmaların yaptığı ateşli veya ateşsiz seyreden enfeksiyonların tanı ve tedavisiyle ilgilenen bilim dalıdır. Enfeksiyon hastalıkları , mikroorganizmaların vücudun tüm sistemlerinde neden olduğu hastalıklarla ilgilenir. Tedavi sürecinde hastaların mevcut diğer hastalıklarına da (DM, KOAH, Kalp yetmezliği vb.) şikayetleri varsa araştırılmakta ve gerekirse ilgili birimlerden konsültasyon istenmektedir. İntaniye (Enfeksiyon Hastalıkları) Servisinin bünyesinde;

 1. Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları (soğuk algınlığı,grip,kuş ve domuz gribi, tonsillit , faranjit , sinüzit, pnömoni vb.)
 2. Gastrointestinal Sistem Enfeksiyonları (akut ve kronik ishaller , antibiyotiğe bağlı ishaller, parazit enfeksiyonları, amipli dizanteri ,kolera, besin zehirlenmeleri, karın içi organların abse ve iltihapları , hayvanlarda bulaşan kist hidatik)
 3. Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonları (cil ve cildin alt katmanlarında bakterilerin neden olduğu sıklıkla bacaklarda kızarıklık,ağrı,şişlik,ve bazen su baloncukları ile seyreden sellülit, lenfanjit, myozit, nekrotizan fasit vb. tanımlanan enfeksiyonlar,hayvan ısırıkları,diabet bağlı,ayaklarda gelişen yaralar, bası-yatak yaraları)
 4. Kemik ve Eklem Enfeksiyonları (osteomyelit (kemik iltihabı),septik artrit(eklem iltihabı), kalça ve diz protez enfeksiyonları)
 5. Santral Sinir Sistemi Enfeksiyonları (akut bakteriyel ve viral menenjit, beyin absesi, kuduz, tetanoz, bozulmuş ev konservesi tüketimi sonucu kaslarda felç ile seyreden botulizm hastalığı)
 6. Jinekolojik ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, mastit (doğum sonrası göğüslerde şişlik ve ağrı ile seyreden enfeksiyondur), pelvik enflamatuar hastalık ( rahim , tuba ve overlerin enfeksiyonu), sifiliz , bel soğukluğu, Aids)
 7. Akut ve Kronik Sarılıkların (viral hepatit A,B,C,D) tanı, takip ve tedavisi
 8. Döküntülü enfeksiyonlar(suçiçeği,zona,kızamık,kızamıkçık vb.)
 9. İdrar Yolu Enfeksiyonları
 10. Non Spesifik Enfaksiyonlar ( brusella,tifo,sepsis,sıtma,keneler ve kemirici hayvanlarla bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, lyme , Riketsiyöz, Tularemi gibi hastalıklar, kalp kapakçık iltihapları, akciğer dışı tüberküloz
 11. Hastane Enfeksiyonları ( her türlü cerhi girişim sonrası operasyon bölgesinde gelişen enfeksiyonlar, yoğun bakım enfeksiyonları ) tedavi edilir.