Hastanemize Kalp Merkezi Açılıyor...
26 Mart 2020

302137,elbistan-kalpjpg.png

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından  gerekçeli rapor hazırlanarak Sağlık Bakanlığına Elbistan’da Kalp Merkezinin açılması için talepte bulunulmuştur. Sağlık Bakanlığı Kalp ve Damar Hastalıkları Bilimsel Çalışma ve Değerlendirme Komisyonu tarafından talep değerlendirilmiş olup,  Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü 20.03.2020 tarih ve 95796091 - 449 sayılı yazısıyla komisyon tarafından hastanemizin kalp merkezi olarak faaliyete başlamasının uygun olduğu kararı alınmıştır.  Bundan sonraki süreçte  tüm imkânların seferber edilerek Kalp Merkezinin en kısa sürede faaliyete geçmesi sağlanacaktır. Elbistan başta olmak üzere Kahramanmaraş’ın kuzey ilçeleri için hastanemiz bünyesinde Kalp Merkezinin hizmete açılacak olması bölge halkına yönelik önemli bir sağlık yatırımıdır.


Hastanemizde açılacak olan  Kalp Merkeziyle ilgili olarak İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ: İlimizde il merkezimizde biri devlet hastanesi, biri üniversite hastanesi diğeri ise özel hastane bünyesinde olmak üzere toplam 3 adet kalp merkezimiz mevcuttur. Elbistan ilçemize açılacak olan Kalp Merkezi Kahramanmaraş'taki ilk ilçe kalp merkezi olmakla birlikte Türkiye'de de sınırlı sayıda ilçede bulunmaktadır Görülme sıklığı yüksek olan ve müdahalede geç kalındığında telafisi mümkün olmayan sağlık sorunlarına sebep olan kalp damar hastalıklarında erken teşhis ve tedavinin önemli olduğu, Elbistan’ın il merkeze uzaklığının 170 km olduğu göz önüne alındığında  burada yaşayan vatandaşlarının sağlıklarının korunması için Elbistan'da açılacak olan Kalp Merkezinin  oldukça önemli olduğu ve bu merkezin Kahramanmaraş’ın kuzey ilçelerinde yaşayan yaklaşık 300 bin vatandaşa hizmet vereceğini söyledi. 


Başhekimimiz Prof. Dr. Alptekin Yasım  Kalp Merkeziyle ilgili olarak;  Hastanemizde açılacak olan Kalp Merkezi, anjiyo ünitesi, anjiyografi cihazı kurulu katater laboratuarı, ikinci seviye koroner yoğun bakım servisi, üçüncü seviye en az 5 yataklı bir izolasyon odası, kalp ve damar cerrahisi yoğun bakım servisi ve 2 adet kalp damar cerrahisi ameliyathanesinden oluşacaktır. Kalp Merkezi’nin açılmasıyla, il içi ya da il dışı sevklerin sayısı azalmakla birlikte  çevre ilçelerin de bu önemli sağlık hizmetinden faydalanması hastanemizi önemli bir sağlık merkezi konumuna getirecektir.  Elbistan ve bölge halkının hak ettikleri kaliteli sağlık hizmetleri ihtiyacını karşılayacak olan, Kalp Merkezinin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen Sayın Bakanlarımıza, Sağlık Bakanlığı Yetkililerine, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, İl Sağlık Müdürümüze ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, Elbistan'a hayırlı olmasını diliyorum.”  

Paylaş