Hastanemize Kalp Merkezi Açılıyor...
25 Mart 2020

302137,elbistan-kalpjpg.png

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü 20.03.2020 tarih ve 95796091 - 449 sayılı yazı ile hastanemizde kalp merkezi olarak faaliyete başlamasının uygun olduğu kararı alınmıştır.  Elbistan başta olmak üzere Kahramanmaraş’ın kuzey ilçeleri için hastanemiz bünyesinde Kalp Merkezinin hizmete açılacak olmasının bölge halkına yönelik önemli bir sağlık yatırımı olacaktır.  İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Elbistan’da Kalp Merkezinin açılması için gerekçeli raporun hazırlanarak Sağlık Bakanlığı ile paylaşıldığını, Sağlık Bakanlığı Kalp ve Damar Hastalıkları Bilimsel Çalışma ve Değerlendirme Komisyonu tarafından talebin değerlendirilip hastanemizin Kalp Merkezi olarak da faaliyete devam etmesi kararının alındığını ve bundan sonraki süreçte  tüm imkânların seferber edilerek en kısa sürede Kalp Merkezinin faaliyete geçmesini sağlayarak hasta kabulüne başlanacaktır. 

Hastanemizde açılacak olan  Kalp Merkeziyle ilgili olarak İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ açıklamasında şunları kaydetti: İlimizde il merkezimizde biri devlet hastanesi, biri üniversite hastanesi diğeri ise özel hastane bünyesinde olmak üzere toplam 3 adet kalp merkezimiz mevcuttur. Elbistan ilçemize açılacak olan Kalp Merkezimiz Kahramanmaraş'taki ilk ilçe kalp merkezimiz olmakla birlikte Türkiye'de de sınırlı sayıda ilçede bulunmaktadır Kalp Merkezinin Kahramanmaraş’ın kuzey ilçelerinde yaşayan yaklaşık 300 bin vatandaşa hizmet vereceğini dile getiren İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Ali Nuri ÖKSÜZ görülme sıklığı yüksek olan ve müdahalede geç kalındığında telafisi mümkün olmayan sağlık sorunlarına sebep olan kalp damar hastalıklarında erken teşhis ve tedavinin önemli olduğunu, Elbistan’ın il merkeze uzaklığının 170 km olduğu göz önüne alındığında burada yaşayan vatandaşlarının sağlıklarının korunması için kalp merkezinin açılmasının oldukça önemli olduğunu vurguladı.


Başhekimimiz Prof. Dr. Alptekin Yasım  Kalp Merkeziyle ilgili olarak;  Kalp Merkezi, anjiyo ünitesi, anjiyografi cihazı kurulu katater laboratuarı, ikinci seviye koroner yoğun bakım servisi, üçüncü seviye en az 5 yataklı bir izolasyon odası, kalp ve damar cerrahisi yoğun bakım servisi ve 2 adet kalp damar cerrahisi ameliyathanesini bünyesinde barındıracak. Kalp Merkezi’nin açılmasıyla birlikte, il içi ya da il dışı sevkler, yok denecek kadar azalacak. Çevre ilçelerin de bu önemli sağlık hizmetinden faydalanması ile birlikte hastanemiz, önemli bir sağlık merkezi konumuna gelecektir.  Elbistan ve bölge halkının hak ettikleri kaliteli sağlık hizmetleri ihtiyacını karşılayacak olan hastemiz Kalp Merkezinin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen Sayın Bakanlarımıza, Sağlık Bakanlığımız Yetkililerine, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, İl Sağlık Müdürümüze ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, Elbistan ilçemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Paylaş