12 Ekim Dünya Artrit Günü...
16 Ekim 2020


Artrit günü.jpg
1996’dan beri tüm dünyada romatizma ve kas-iskelet sistemi hastalıkları hakkındaki farkındalığı artırmak amacıyla her yıl 12 Ekim günü Dünya Artrit Günü olarak kutlanmaktadır. Romatizmal hastalıkların tanısı ne kadar erken konulur ve tedavi ne kadar erken başlanılırsa başarı şansı o kadar yüksek olmaktadır. 
Özellikle Ankilozan Spondilit hastalığı ve bel ağrıları ile ilgili toplum farkındalığını arttırmaya yönelik çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Bel ağrısı,oldukça sık görülen, yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra doğrudan (tanı ve tedavi giderleri) ve dolaylı (iş gücü kaybı) ekonomik kayıplar nedeni ile topluma maliyeti yüksek önemli bir sağlık sorunudur. Ağrının kronikleşmesi ile ortaya çıkan sakatlık özellikle gelişmiş ülkelerde  iş gücü kaybı ve üretim azalmasını etkileyen en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Bel ağrısı bir aktivite (ağır kaldırma) ya da travma (düşme, çarpma) sonrası başlayabileceği gibi belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. Dünyada yapılan araştırmalar insanların %80’ inin hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısı yaşadıklarını ortaya koymuştur. En sık görülen ağrı tipi mekanik bel ağrısıdır.

Mekanik nedenlere bağlı bel ağrılarından korunmak için;

  • Her gün düzenli olarak bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersizler yapın 
  • Gerekli durumlarda ağır nesneleri; beli dik pozisyonda tutup, dizleri bükerek çömelip, ağırlığı kollara ve bacaklara vererek kaldırınız
  • Ayakta uzun süre durmaktan kaçınınız
  • Çay ve kahve tüketimini azaltınız
  • Stresle başa çıkma yöntemleri geliştiriniz
  • İşiniz gereği oturuyorsanız, yarım saatte bir ayağa kalkıp vücudunuzu esnetiniz
  • Yürüyüş ve yüzme bel ağrısını önlemede uygun sporlardır. Farklı sporlarla uğraşanların spora başlamadan önce ısınma ve sonrasında da esneme (stretching) egzersizlerini yapmaları sakatlıkların önlenmesinde önemlidir.
  • Kilo vermek bel ağrısı riskini azaltır.

Uzun süreli ve sinsi seyreden bel ağrınız varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Ankilozan Spondilit (AS), özellikle omurgayı etkileyen, ağrılı, kronik, ilerleyici, sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalıktır. AS’ nin 8-45 yaş arası başlayabileceği bilinsede genellikle 15-30 yaş arası daha sık ortaya çıkmaktadır. AS hastalığının ortaya çıkmasında en önemli faktör genetik yatkınlıktır. AS erken tanısı için sorgulanması gereken hedef kitle 20’ yaşlarda bel ağrısı başlamış, üç aydan uzun süreli bel ağrısı olan hasta grubudur. AS omurganın yanı sıra sıklıkla sakroiliak eklemi(omurganın leğen kemiğiyle yaptığı eklem), daha az sıklıkla kalça ve omuz gibi büyük eklemleri tutar.

Halk arasında eklem romatizması olarak bilinen artritin erken tanısı ve etkili tedavisi ile hastaların ağrısız, aktif ve kaliteli bir yaşam sürmesi mümkün olmaktadır. Aynı zamanda hastalığın seyri esnasında oluşabilecek sakatlıklar da önlenebilmektedir. Toplumu erken tanı konusunda bilinçlendirmek için Türkiye Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği’nin 12 Ekim Dünya Artrit Günü sloganı “Geç kalma, bugün iletişime geç” olarak belirlenmiştir. 


Bu slogan doğrultusunda artritin erken tanı ve tedavisi için eklem ağrısı, şişliği, hareket kısıtlılığı olan tüm hastalarımıza mümkün olan en kısa sürede hekimlerine başvurmalarını öneriyoruz.