12 Kasım Dünya Zatürre Günü Kutlu Olsun...
12 Kasım 2020

zatürre günü.jpg


Zatürre (pinomoni), akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü zatürre hastalığı ile mücadeleye dikkat çekmek amacıyla her yıl "12 Kasım'ı Dünya Zatürre Günü" olarak kutlamaktadır.  
Zatürre, çocuklarda ve yaşlılarda hayati tehlikeye yol açmaktadır. Tedbir alırsak zatürreden korunmak mümkündür. Özellikle ileri yaş, sigara kullanımı, kronik hastalıklar (KOAH gibi), grip salgınları zatürreye yakalamayı kolaylaştırabilir. Yani tedbir hayat kurtarır. Zatürre; bakteri, virüs gibi birçok mikroorganizmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bulaşma bazı zatürre türlerinde kişiden kişiye olabileceği gibi genellikle hastanın kendi ağız ve boğaz kanalında bulunan mikropların akciğerlere buluşmasıyla meydana gelir. Hastalarda üşüme, titreme, ateş, öksürük, balgam çıkarma, yaygın vücut ağrısı gibi şikayetler sık görünür. 

Son zamanlarda Covid-19 nedeniyle ortaya çıkan zatürre ile çok sık karşılaşmaktayız. COVİD için risk grubu olan herkes aynı zamanda bakteriyel zatürre ve grip için de risk grubundadır. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından hepimiz maske, hijyen, sosyal mesafe kurallarına uyarak korunmaya çalışıyoruz. Bu nedenle hem COVİD'den hep gripten hem de diğer enfeksiyon kaynaklarına bağlı olabilecek zatürreden korunmak için kişisel koruyucu tedbirlere hepimiz özen göstermeliyiz. Unutmayalım ki tedbir hayat kurtarır.